top of page
כתבה בידיעות.jpg

התבגרות הנרתיק כוללת התייבשות ורפיון, היחלשות והתרחבות. התהליך הטבעי, הבלתי נמנע הזה, אמנם אינו פתולוגי אבל הוא עלול לפגוע באיכות החיים - ובהקשר הזה בחיי המין. זה קורה לכולן, ללא הבדל דת, מוצא והולדה, אבל הבשורה המנחמת היא שאם רוצות - אפשר לטפל בזה.


"הפגמים ברצפת האגן הם תוצאה של השינויים שעוברת רקמת החיבור, בתוספת הריונות ולידות וגיל כמובן", מסביר ד"ר רוברט מולנר, מנהל היחידה לרצפת האגן בבית חולים העמק ומנתח ברשת פרופורציה. "זה קורה לכולן, כולל נשים שלא ילדו. אצל נשים רבות הנרתיק לא משנה משמעותית את גודלו, וזה בסדר מבחינתן, ישנן כאלה שלא מודעות לזה כי לבן הזוג אין תלונות, ואחרות שיחסי מין לא בראש מעייניהן. כשהתרחבות הנרתיק מפריעה, נוכל להציע הליך להצרתו, אבל חשוב לזכור שלפגיעה בחיי המין ובהנאה ממין יש סיבות נוספות. מעבר לרוחב הנרתיק ולנגזרת החיכוך כתוצאה ממנו, משפיעים גם מידת ההרטבה, גודל איבר המין של הפרטנר, אופי הזוגיות והקשר וגם הטכניקה עצמה בעת קיום היחסים. לכן כשאישה פונה ומבקשת הצרה אני מתחיל מבדיקה לצורך התרשמות ממידת ההתרחבות. יש הבדל בין אישה עם הרחבה ניכרת למי שרוחב הנרתיק שלה סביר והבעיה נעוצה כנראה בפרמטרים אחרים".

החלק שנפגע בדרך כלל מהגיל ומהלידות הוא השליש החיצוני, שבו מורגש החיכוך בעת חדירה נרתיקית. גם השליש האמצעי עלול להיפגע, ואת שניהם מתקן הניתוח, שלא נוגע כלל בשליש הפנימי.

רוחבו הנורמלי של נרתיק תקין, נציין, הוא שתי אצבעות. ההתרחבות הממוצעת מגיעה לרוחב שתי אצבעות וחצי, ומרוחב שלוש אצבעות, אומר מולנר, מדובר בנרתיק רחב. החלק שנפגע בדרך כלל מהגיל ומהלידות הוא השליש החיצוני, שבו מורגש החיכוך בעת חדירה נרתיקית. גם השליש האמצעי עלול להיפגע, ואת שניהם מתקן הניתוח, שלא נוגע כלל בשליש הפנימי. הוא מבוצע על ידי גינקולוגים ולעיתים מהווה חלק מניתוחים לתיקון צניחת רחם או נרתיק. אלה, נציין, הליכים רפואיים הממומנים על ידי קופות החולים במסגרת סל הבריאות, בשעה שניתוח שמטרתו הצרת הנרתיק בלבד - אינו בסל.

הליך הצרת הנרתיק, מציין מולנר, מיועד למקרים שבהם אין צניחה של הרחם או של הנרתיק אולם ישנה היחלשות ניכרת של הרקמות. הניתוח אינו כולל תיקון צניחה, וההצרה בעקבותיו משמעותית יותר מזו הנלווית להצרה בעת תיקוני הצניחות. ניתוח הצרת הנרתיק מתבצע בחדרי ניתוח, תחת הרדמה כללית, והוא כולל פתיחה של קיר הנרתיק האחורי וקירוב מחדש של רקמת החיבור שהתרחקה. כך מתקבל נרתיק בעל פתח צר יותר.

ד"ר מולנר: "הניתוח נמשך כשעה, וכשעתיים אחריו המטופלת יכולה בדרך כלל לחזור הביתה. היא חוזרת לאיתנה מיד, אבל תהליך ההחלמה כרוך בכאבים ובדימומים, וישנו סיכון נמוך לזיהומים, כמו בכל ניתוח. התפירה מתבצעת בשתי שכבות, והתפרים הפנימיים נספגים בתוך ארבעה חודשים. לעיתים חלק מהם עלול לבצבץ החוצה ולדקור את הפרטנר בזמן קיום יחסים, ואז נטפל בזה, אבל לרוב אפשר לחזור לסקס אחרי שישה שבועות".

מולנר מתנגד להצגת הניתוח כאמצעי להצערת הנרתיק ומבקש להדגיש את הצורך בתיאום ציפיות מול הפונות, שכן נרתיק בן 40 לא יחזור להיות בן 20 גם לאחר הניתוח, והדבר לא בהכרח פוגע בהנאה ממין. היועצת המינית והזוגית שלי ורוד מסכימה עם ההסתייגות הזאת.

"מדובר בפגם לכאורה, שאפילו לא נראה לעין, והוא נובע בעיניי בעיקר מחוסר ידע ומהישענות על מיתוסים", אומרת ורוד. "הנרתיק הנשי יודע להתאים את עצמו לאיבר המין הזכרי, ואת השרירים סביבו, שהם שמתכווצים ומעצימים בכך את החיכוך, אפשר לתרגל ולחזק. צריך לזכור שרוב האורגזמות, כשני שלישים מהן, לא מושגות כלל בחדירה אלא בגירוי הדגדגן, אבל פועל כאן אפקט פסיכולוגי - כשלאישה נדמה שהנרתיק שלה רחב מדי, לרוב כתוצאה מתלונות ששמעה מהפרטנר המיני שלה, היא תתקשה ליהנות ממין. עם זאת, אין ספק שיש המון הנאה מעצם החדירה, זה אקט עוצמתי מבחינה פסיכולוגית וגופנית כאחד, הוא סמל ההתייחדות והשיא שלה, והוא מענג מאוד גם כשהוא לא מוביל לאורגזמה".

אז תמליצי לנשים לתקן את הפגם הזה או לא?

"לצערי, רוב הנשים חוות תסכול בשל התרחבות הנרתיק בגלל חוסר הביטחון שלהן, הנטייה שלהן להאשים את עצמן וההרגל של גברים מסוימים להעיר הערות ביקורתיות כשאין לזה מקום. עם זאת, הגיוני שנשים ששכבו עם יותר מגבר אחד יכולות להרגיש בהבדלים מבחינת עובי ומידת החיכוך, אבל זה לא אומר עדיין שהנרתיק שלהן בעייתי. אולי זה הפרטנר שאיברו דק במיוחד? אני ממליצה למי שזה מפריע לה להתחיל בהיכרות אינטימית עם איבר המין: להתבונן בו בעזרת מראה, להתנסות בעזרת אצבעותיה, בעזרת ויברטורים, להבין במה מדובר ובמידת הצורך לאמן את השרירים האלה, שנועדו להתכווץ ולהרפות. כדאי גם לקבל חוות דעת מאיש מקצוע לפני שהולכים על זה, שיתבונן ויאמר האמנם יש מקום לשיפור. ומי שמרגישה שבלי עזרה רפואית איכות חייה נפגעת - שתיקח בחשבון שזו רקמה עדינה ותבחר בקפידה היכן ואצל איזה מנתח לעשות את זה". 

לכתבה בידיעות אחרונות >> כשהנרתיק הופך לתיק

bottom of page